Historie klubu

Několik slov o vzniku a historii

Jiskry Velká Kraš

 
        Začátky musíme hledat v poválečných letech, a to již v roce 1947 kdy vzniká Tělovýchovná jednota Sokol, a prvním starostou se stává F. Coufal. Fotbalová utkání se tehdy hrála na plácku mezi nynější hasičskou zbrojnicí a bývalou hospodou. Kvalitní fotbalové plochy (na tehdejší dobu) se hráči dočkali v roce 1962. Hřiště bylo vybudováno za řekou Vidnávkou na pozemcích p. Jadavana a p. Ziobery. V roce 1968 měla TJ Jiskra přes 60 členů, předsedou byl St. Marek st.. V tomto roce, konkrétně 30. 6. 1968, sestoupil oddíl mužů hrající okresní soutěž (okr. Šumperk) do 3. třídy. V následujícím roce byla navázána družba se Sokolem Dohalice u Hradce Králové. Oddíl TJ Jiskra opět postupuje do okresní soutěže a v roce 1971 znovu padá do 3. třídy.

V sezóně 1972-73 měla TJ Jiskra Velká Kraš ve fotbalových oddílech 46 hráčů, a to:

   - muži:       16 hráčů
   - dorost:    14 hráčů
   - žáci:         16 hráčů
 
        Oddíl mužů se v této sezóně (1972-73) umístil na 2. místě v tabulce okresní soutěže, dorost na 3. místě a žáci na 5. místě. V roce 1974 se fotbalové oddíly mužů a dorostu zúčastnili soutěže o Československý pohár, postoupili do druhého kola, pak však byli vyraženi. Novým předsedou TJ Jiskra Velká Kraš se v roce 1975 stal pan Antonín Hanáček. V roce 1977 byl sestaven oddíl benjamínků pod vedením pana Františka Ovesného.

        V této sezóně se hrál v Kraši skvělý fotbal. Oddíl mužů vybojoval 1. místo v tabulce a zaslouženě postoupil do okresního přeboru. V roce 1980 opět dochází ke změně ve vedení, předsedou se stává Jar. Kučera. V tuto dobu se oddíl mužů potýkal s neustálými přesuny hráčů, mladí odcházeli do jiných klubů, proto až 7. místo v tabulce. Rovněž doprava hráčů na hřiště soupeře činila nemalé potíže.

        Sloučení obcí Velká Kraš a Vidnava poznamenalo i fotbal. Oddíl se potýkal s vysokým věkovým průměrem, poněvadž dorost byl soustředěn do Vidnavy. Výbor organizace dokonce uvažoval o sloučení s MSŽ Vidnava, ale ke konečnému rozhodnutí nedošlo.
       
        V období 1982-2004 se nevedli žádné záznamy.
 
Přes úspěchy a pády oddíl TJ Jiskra Velká Kraš funguje dál a věřme, že tomu tak bude i nadále.